A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara bemutatja, a Skills Hungary program szakértőit!
- Mi a foglalkozásod?
Építészmérnök / mérnök-tanár / műszaki menedzser
- Hogyan kerültél kapcsolatba az eseménnyel?
Szakma Sztár – Magyar Kereskedelmi és Iparkamara révén
- Mutasd be a versenyződet / versenyzőidet röviden, milyen szakterületük van, volt-e / voltak-e már korábban WorldSkills versenyen, ha igen milyen eredménnyel?
Versenyzőm Lóczi Gábor – a szakma, amiben indul: Szárazépítő. Korábban részt vett már WorldSkills versenyen 2017-ben Abu Dzabi-ban. Itt a 14. helyen végzett a 22 indulóból.
- Hogy néz ki a felkészülési időszak?
Egy 100 napos felkészülési ütemtervet állítottunk össze előre, hogy mindenki tudja, mikor mire kell készülnie. Ismert a teszt feladatunk, melyet 30%-ban megváltoztat a szakértők csapata, így ezekre a változtatási lehetőségekre próbálunk készülni. A tesztprojekt megismerése előtt korábbi feladatokkal készültünk. Ezután a felkészülésben 11-12 alkalommal fogjuk megszerelni a teljes projektet, emellett pedig folyamatos ellenőrzést tartunk a kész szerkezeteken, mert nagyon fontos elem a versenyen a mm-es pontosság. Egy képzőbázist alakítottunk ki a versenyző lakhelyén, hogy nyugodt otthoni körülmények között tudjon felkészülni. Mentális tréningeken vettünk részt, és egyéni konzultációt is kértünk a versenyzőnek, hogy lelkileg erősen tudjon a versenyre elé nézni. Több trükkös felkészülési módot is bedobtunk, mely praktikákat más szakmák „öreg” szakértőitől tanultunk. Gábor már részt vett egy WorldSkills versenyen, így összegezve az ő tapasztalatait, ötleteit az én tervemmel, és elképzeléseimmel reméljük szinte minden lehetőségre felkészültünk.
- Hogyan került(ek) kiválasztásra a versenyző(k)?
A Nemzeti Döntő győztese lett a Gábor a versenyző…
- Mik az előnyeink és mik a hátrányaink más országokhoz képest?
Hátrányunk igazán más országokhoz képest, hogy nálunk nem működik még a duális képzés rendszere, amely más területeken már lassan „őskövületnek” számít az oktatásban. Igazán jó alapokat, és sok-sok szakmai gyakorlatot kaptak az ilyen országokból érkező versenyzők. Ezt csak sok-sok gyakorlási lehetőséggel lehet kompenzálni.
- Kik a szakmai támogatók és hogyan segítik a versenyzőt?
Jelenleg a szakmai támogatónk az ÉVOSZ, a Knauf Kft. és cég munkatársai, és Muhel János volt oktató… Az ÉVOSZ Szárazépítő tagozata adta az igazán korszerű, és gyors szereléshez szükséges magas minőségű szerszámokat. A Knauf Kft. a felkészüléshez szükséges anyagokat, és termékeket, valamint egyéb kiegészítőket biztosította. A cég munkatársai közül pedig többen szakmai tanácsaikkal segítették felkészülésünket, hogy kisatírozzák a felkészülés során esetlegesen maradt fehér foltokat. Korábbi tanára is segítséget nyújtott a versenyző felkészülésében.
- Hogyan fog zajlani a 3 napos verseny, mik lesznek a feladatok?
Kötött protokoll (Skills Szabálykönyv) szerint kell helyt állni a versenyen minden szakértőnek. Az előkészítő napok alatt minden apró részlet a helyére kerül (teszt projekt 30%-os megváltoztatása, pontozó szakértő csoportok kijelölése, pontozás előkészítése, versenypást előkészítése, stb…). A verseny során folyamatosan pontozni kell a versenyzőket munkájuk pontosságában, és minőségében. Figyelni kell a versenyzőket, óvni kell a verseny tisztaságát. A verseny végére összegezni kell a pontokat, és végeredményt hirdetni. Segíteni a versenyzőt, a Skills kötött szabályai szerint természetesen. És persze izgulni, hogy Gábor, a versenyző minél jobb helyezést érjen el…
- Hogyan jellemeznéd a szakmát a hazai viszonylatokban?
Nem egy ma születő szakmáról beszélünk, de felhasználás alapján még nem vagyunk a felnőtt kategóriában. Egyrenépszerűbb ez a szakma, egyre nagyobb teret hódít az építőiparban a szárazépítészet, ezért is alakult ki égető a szakemberhiány ebben az ágazatban. Nagyon fontos, hogy a megfelelő tudást, az új technológiákat a különböző képzési formákon keresztül eljuttassuk minden ezen területen tevékenykedő kivitelezőhöz.
- Mit üzensz azoknak a fiataloknak, akik ebben a szakterületben gondolkodnak?
Aki szereti a kihívásokat, és egy lendületes szakma képviselője szeretne lenni, annak nagy lehetőség lehet ezt a szakmát választani. Egyre nagyobb megbecsülést kapnak a szárazépítők, mind szakmailag, mind anyagilag is. Rendszerek sokaságából tud választani a kivitelező, és megvalósítani egyedi elképzeléseit.
- Miért választottad ezt a szakterületet és mi motivál még ma is?
A folyamatos megújulás. Már 21 éve dolgozom ezen termékek és rendszerek beépítésének, és felhasználásának oktatásával, építészeti megoldások szaktanácsadásával. Az innováció, a folyamatos fejlődés, és az új rendszerek mind-mind abba az irányba mutatnak, hogy ezt a szakmát nehéz teljesen megtanulni, mert mindig akad valami új típusú fejlesztés, amit el kell még sajátítani… és ez erősen motiválja a kíváncsi embereket, mint amilyen magam is vagyok…
Gyere el és szurkolj élőben a Magyar versenyzőknek, 2018. szeptember 26 - 28. között Budapesten, a Hungexpón! További részletekért, kattints ide.